תערובת שתילה

תערובת שתילה או מצע גן?

בחירת תערובת שתילה, חשיבותה וההבדלים בין התערובות השונות. כשאתם מגיעים למשתלה שלכם ואומרים לעובדים שם יש לכם אדמה? בטוח שתיקנו אתכם ואמרו “זה נקרא תערובת שתילה…” בכל מקרה, יש למונח הזה כמה שמות כמו מצע גן, אדמת שתילה, ותערובת קרקע.

אז איך בוחרים באמת תערובת שתילה איכותית?

קיימים במשתלות המון סוגים, במה בוחרים?

מדי כמה זמן מגיע לעולם הגינון ‘מצע שתילה‘ חדש ומשווק כמתאים פעם ל גן ירק, פעם לסחלבים, עצי פרי ועוד… רק שלרובנו אין באמת מושג מה יש בפנים. כלומר, מה יש בתוך שק תערובת השתילה? אז בואו נעשה סדר:4 מרכיבים עיקריים שמהותיים לגידול צמחים:תנאי אור- שמש או צלהשקיה- מיםדשן – האוכל של הצמחומקום גדילת השורשים- הקרקע. את שני המרכיבים הראשונים כולם כבר יודעים… בלי מים אף צמח לא יגדל ובלי שמש שום פרח לא ייפרח.דשן- עליו נדבר במאמרים הבאים.ומקום גדילת השורשים שם הצמח ניכר בצימוחו הטוב או הגרוע.

לתערובת השתילה יש אפקט מהותי על גדילת הצמח. אם היא אוורירית ונותנת לצמח לשלוח את שורשיו לעבר הצדדים ואם היא כבדה וחוסמת. כך שהצמח גם תלוי באיזה מצע גן הוא יהיה ואם יהיה לו טוב או לא.בדרך כלל במשתלות מוכרים את התערובות שמתאימות לגידול באדניות או עציצים סטנדרטים. מצע זה נקרא תערובת קרקע קלה. היא אוורירית יותר וכמובן במשקל שוקלת פחות.

לעומתה, יש את התערובת הכבדה שהיא מעורבת עם אפר או טוף גרוס כדי לתת ספיגה יותר טובה וגרימת לחות לאורך יותר זמן. בדרך כלל משתמשים בתערובת זו ל עצי פרי או שיחים שיכולים להסתדר עם השקיה מועטה.

לצורך בחירת התערובת המתאימה לנו, אנו צריכים לבדוק את נפח האדנית או הכד בו אנו רוצים לשתול את הצמח הנבחר וגם תלוי מה הצמח.טיפ לידע כללי- לחישוב נפח האדנית אנו נחשב גובה כפול אורך כפול רוחב לחלק ל1000 וזה כמות תערובת השתילה שנצטרך.

אדניות נפח עד 80-100 ליטר משתמש בתערובת ‘קלה’.

אדניות בעלות נפח מעל 100 ליטר משתמש בתערובת ‘כבדה’.

אז מה באמת יש בפנים?בתערובת שתילה קלה: כבול איכותי, קוקוס מנופה ומאוורר, טוף 0-4, 2 ק”ג דשן בשחרור איטי ומבוקר ל: 5-6 חוד’.

בתערובת שתילה כבדה:

(מתאימה מאוד לעצי פרי, ירקות בגינה, שיחים וצמחים מטפסים.) כבול איכותי, קוקוס מנופה ומאוורר, ביו-קומפוסט מנופה, טוף 4-8 ובנוסף טוף 0-8.

במקרה שתרצו “לחסוך” ולהביא חמרה מהגינה כי התעצלתם להגיע למשתלה או משהו בסגנון- אל תעשו את הטעות הזו…שימוש באדמת חמרה היא גרועה בעיקר משיקולי בריאות הצמח. אף פעם אי אפשר לדעת איזה ‘זבל’ מחלות ומזיקים נכנסים לכם הביתה.

מצורפים קישורים לאתרי היצרנים הטובים בארץ:

תוכלו למצוא אצלנו במשתלת תגל הארץ משתלה בכפר סבא הירוקה מגוון תערובות שתילה איכותיות מהיצרנים המובילים בשוק כגון דשנית, אבן ארי גרין, טיטניום, טוף מרום גולן ועוד… לסיכומו של דבר, מה שתמלאו בו את העציצים שלכם, לא משנה אם תערובת שתילה או אדמת שתילה, זה אחד המרכיבים המהותיים בחשיבותו להצלחת הצמחים שלכם, וכדאי להשקיע בצמחים שלכם ולקנות תערובת איכותית.

סגירת נגישות
לחץ כאן לצ'אט
איך נוכל לעזור?